09112021«Найбільше і найдорожче добро
в кожногонароду – це його мова,
ота жива схованка людського духу,
його багата скарбниця,
в яку народ складає і своє давнє життя,
і свої сподіванки, розум,
досвід, почування»

Панас Мирний    

Кожного року, 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Започатковано свято в 1997 році Указом Президента     № 1241/97 «Про День української писемності та мови» - «на підтримку ініціативи громадських органіацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

На 9 листопада  припадає православне свято – День вшанування преподобного Нестора-літописця. Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці 11 ст. або на початку 12 ст.

Усесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку 12 ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».

Колись цього дня, 9 листопада, віддавали дітей до школи, батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

9 листопада стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика – конкурс проводится за підтримки Міністерства освіти та науки України, Ліги українських меценатів (щорічна кількість учасників понад 5 млн із 20 країн світу).

У День української писемності та мови, на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано з 2000 р. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує рідне українське слово.

         Бібліотека пропонує читачам:

Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красідля себе й наступних поколінь! 

Запрошуємо до університетської бібліотеки!