… Весь світ – театр.

У ньому жінки, чоловіки – усі актори.

У них є виходи, відходи

І кожен не одну грає роль.

Сім дій у п’єсі тій.

Дитина, школяр, юнак, коханець,

Солдат, суддя, старий…

В. Шекспір

26 грудня у читальній залі № 2 бібліотеки головного корпусу для слухачів Університету ІІІ-го покоління директором бібліотеки  Валерією Сергіївною Качиною проведений інтарактивний тематичний огляд літератури «Вільям Шекспір – видатний митець епохи Ренесансу».

Інформація про життя та творчисть В. Шекспіра, його комедії, трагедії, сонети,  шекспіривське питання, актуальність  творів доповнювалася відеорядом : «У. Шекспир описание жизни», «Ромео и Джульетта признание в любви», «Монолог Гамлета» (у виконанні В. Висоцького), «Сонети» № 40 та № 90 (у виконанні А. Пугачової, «Сонети» (у виконанні М. Тарівердієва), «Афорізми В. Шекспіра».

Присутні  також ознайомилися з книжково-ілюстративною виставкою літератури : «Душа епохи – Вільям Шекспір».

Довідково :

Вільям Шекспір – англійський драматург, поет і актор. Літературна спадщина Шекспіра складається з 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, 5 поем і циклу зі 154 сонетів. Його вважають національним героєм та одним з символів Англії, її національним поетом. Твори В. Шекспіра перекладені багатьма мовами світу, а на театральних сценах ставлять його п’єси. Перекладали твори В. Шекспіра українською мовою Микола Куліш, Михайло Старицький, Іван Франко, Леся Українка, Тодось Осьмачка, Михайло Драгоманов, Микола Бажан та інші.  Спадщина митця зберегла актуальність до нашого часу і не втратить своєї притягальної сили в майбутньому.

Народився Вільям Шекспір 23 квітня 1564 р. у Стретфорді-на-Ейвоні в родині ремісника і гендляра. Навчався у місцевій граматичній школі, де вивчали переважно класичні мови : грецьку і латинську. Ймовірно, що після закінчення школи був помічником шкільного вчителя. Вісімнадцятирічним юнаком Шекспір одружився і три роки опісля цього покинув Стретфорд. Біографи допускають, що перш ніж Шекспір дістався до Лондона, він певний час був актором мандрівної трупи. З 1590 р. Шекспір працював у різних театрах Лондона ; 1594 р. потрапив у найкращу лондонську трупу Джеймса Бербеджа. У 1599 р. Бербедж побудував  театр «Глобус», на сцені якого і ставили вистави за п’єсами Шекспіра. Головні ролі виконував у них син Джеймса, видатний актор Річард Бербедж. Шекспір став пайовиком «Глобуса», і прибуток від вистав, і гонорари за п’єси були джерелом існування його родини, яка залишалася у Стретфорді. Шекспір часто відвідував їх, а 1613 р. назовсім залишився в рідному місті, припинивши діяльність у театрі.

З перших років перебування в Лондоні Шекспір розпочав поетичну й драматичну діяльність. 1594 р. були вперше опубліковані окремі його п’єси. Твори Шекспіра відразу мали успіх, автор здобув визнання сучасників. Учений Ф. Мерез називає Шекспіра «солодкозвучним і медоточивим», визнає найкращим з усіх англійських авторів комедій і трагедій. Драматург Б. Джонсон писав : їх творець стоїть «вище від порівняння з тим, що горда Греція й зрозумілий Рим залишили нам». Ще він зазначав, що Шекспір був людиною чесною, відвертої й щирої вдачі, багатої уяви, вирізнявся «сміливістю думок і благородством їх вираження».

Творчий шлях Шекспіра прийнято поділяти на три періоди.

Перший період (1590-1600) — час надій, окриленості, спроби сил у всіх жанрах, гучного успіху і слави. Прикрашають цей період творчості трагедія «Ромео і Джульєтта» і поетичні шедеври – «Сонети». Також «Хроніки», комедії : «Два веронці», «Сон літньої ночі», «Багато галасу з нічого», поеми : «Венера і Адоніс», «Лукреція», трагедії «Тіт Андронік», «Юлій Цезар».

Другий період (1601-1608) - він пише, крім декількох комедій : «Міра за міру», «Кінець діло вінчає», трагедії "Гамлет", "Отелло", "Король Лір", «Макбет», «Коріолан».

Третій період (1609-1613) – називають романтичним,  Шекспір написав п’ять п’єс : чотири трагікомедії, або романтичні драми : «Перікл», «Зимова казка», «Буря».

У геніальних творіннях Шекспіра перед нами постає широка і правдива картина епохи Відродження – в її величі і в її страшних суперечностях. Силою свого таланту він змусив глядача побачити у просторі сцени, майже без декорацій, всесвіт, минуле і майбутнє людства. Він бачив і розумів життя у всій його складності : високим і низьким, трагічним і комічним, святковим і буденним.

Афоризми Вільяма Шекспіра :

«Три правила досягнення успіху : знати більше, ніж інші ;

працювати більше ніж інші ; очікувати менше, ніж інші».

«Слова – завжди слова.

Слова – золото, але різної проби».

«Бедна любовь, если ее можно измерить».

«Добродетель отважна и добро никогда не испытывает страха.

Я никогда не пожалею о  том, что совершил доброе дело».

«Будь со всеми обходителен, но никак за панибрата».

«Величайшая обида, какую можно причинить честному человеку,

Это заподозрить его в нечестном».

«Все влюбленные клянутся исполнять больше, чем могут,

И не исполняют даже возможного».

«Где мало слов, там вес они имеют».

До Вашої уваги :

 

Список видань творів В. Шекспіра, які є в бібліотеці.

 

Література про життєвий та творчий шлях англійського драматурга.

 

Публікації в періодичних виданнях, які передплачує бібліотека.

 

Інтернет-ресурси.