253110202125-31 жовтня 2021 р. в світі відзначається Міжнародний тиждень відкритого доступу http://www.openaccessweek.org/.

Цього року тема Тижня  «Це важливо – як ми відкриваємо знання: справедлива участь». Мета - об’єднання знань та мобілізація громадянського суспільства задля забезпечення вільного та рівного доступу до освітніх ресурсів і результатів наукових досліджень. Особливої ваги це питання набуває в умовах пандемії та закритих кордонів між країнами, що актуалізує суспільну потребу в відкритій науці.

Бібліотека університету привертає увагу до руху відкритого доступу до наукової інформації.

Долучайтеся до світової спільноти у відзначенні Тижня відкритого доступу. Зареєструйтеся на сторінці Міжнародного Тижня відкритого доступу http://www.openaccessweek.org/ .

Приєднуйтеся до спільноти Open Access Ukraine http://www.openaccessweek.org/group/openaccessukraine .

Довідка: відкритий доступ: що це?

Відкритий доступ (Open Access) – це міжнародний академічний рух, спрямований на забезпечення безкоштовного, швидкого, постійного, повнотекстового доступу до навчальних та наукових матеріалів у мережі Інтернет. Публікації відкритого доступу можна вільно читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, використовувати з навчальною та дослідницькою метою, за умови коректного посилання на автора.Відкритий доступ до інформації сприяє поширенню результатів досліджень та їх використанню, залученню інвестицій в дослідження, розвитку науки, освіти та суспільства загалом. З кожним роком зростає підтримка руху відкритого доступу серед організацій, що фінансують дослідження, академічних установ, дослідників, викладачів, студентів та громадськості.

Відкритий доступ дає можливість: поділитися знаннями; розповісти про відкриття; привернути увагу до дослідження, охопити більшу читацьку аудиторію; розширити географію учасників дослідження; знайти нових співавторів; підвищити наукову репутацію, авторитетність, впливовість; забезпечити рівні можливості для наукової комунікації.

Відкритий доступ реалізується двома основними шляхами:

  • Публікації в журналах відкритого доступу: автор статті або організація, де він працює, оплачує публікацію матеріалів, а читачі отримують доступ до журналу безкоштовно.
  • Депонування: дослідники розміщують свої наукові статті в репозитаріях (відкритих тематичних чи інституційних електронних архівах).

Нині в Україні діє Національний репозитарій академічних текстів https://nrat.ukrintei.ua/  та заклади вищої освіти мають власні інституційні репозитарії. На сайті бібліотеки ДВНЗ ДДПУ діє електронний репозитарій http://ddpu.edu.ua:8083/ddpu/ .

Запрошуємо до університетської бібліотеки!