14 жовтня в Україні відзначають одразу три важливі свята: одне із найважливіших церковних свят – Покрову Пресвятої Богородиці; День українського козацтва; День захисника України. Усі ці три свята тісно між собою пов’язані.

Покрова : історія свята

Покрова – свято, як більшість християнських свят в православ’ї, корінням сягає глибоко в язичництво. Символізує заспокоєння і засинання Природи, покривання її на зиму. До Покрови завжди закінчували всі важливі сільськогосподарські роботи – збирали врожай і завершували сіяти озимину, всі отари повертали з далеких пасовищ додому, а чумаки завершували свої подорожі.

Як відомо, свято Покрови Пресвятої Богородиці було встановлене на Русі у другій половині ХІІ ст., а причиною цієї урочистості, згідно з відомою версією, стало Господнє диво 910 року, опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського. У ньому розповідається про подію, коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих.

Богородиця молилася і простягала над прочанами храму омофор. Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. А потім підійшла до Престолу і зняла зі Своєї голови покривало, простягнувши його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих.

День українського козацтва

Українське козацтво має довгу уславлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще у 1492 році. Саме тоді запорожці нанесли, нищівну поразку турецькій воєнно-морській галері і визволили з полону своїх побратимів. Ось з цієї розповіді і починаються літописи про мужні подвиги і легендарні походи козаків.

Відомо, що свято Покрови було на Січі найвеличнішим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня (за старим календарем 1 жовтня) відбувалась Велика Рада, чи як її ще називали Козацька Рада. В цей день обирали отамана і вирішували, як жити на наступний рік.

З часом свято отримало ще одну назву – Козацька Покрова. А в Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають День козацтва.

День захисника Вітчизни

Починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці відзначають День захисника України. Свято встановлено указом Президента України  з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілосності  України, військових традицій і звитяг українського народу.

І нам є зараз кого по-справжньому вітати в цей день і дякувати за захист. Привітайте всіх, хто взяв у руки зброю і встав на захист України, охороняє наші рубежі і береже спокій і мир в тилу  -  прикладіть долоню до серця, як подяку військовику, ветерану.

Воїне, лицарю славний,

Ти зброю тримаєш в руках,

Щоб на нашу країну-державу

Злий не позарився враг.

Будь мужній і будь достойний

Ти слави своїх батьків,

Відважний вкраїнський воїне,

Нащадку славних козаків!

 

До свята Покрови, Дня українського козацтва та Дня захисників України бібліотека пропонує:

  • Інформаційні повідомлення Календаря знаменних та памятних дат

День українського козацтва  

День захисника України 

Запрошуємо до університетської бібліотеки!