14 жовтня в Україні відзначають одразу три важливі свята: одне із найважливіших церковних свят – Покрову Пресвятої Богородиці; День українського козацтва; День захисника України. Усі ці три свята тісно між собою пов’язані.
Покрова : історія свята
Покрова – свято, як більшість християнських свят в православ’ї, корінням сягає глибоко в язичництво. Символізує заспокоєння і засинання Природи, покривання її на зиму. До Покрови завжди закінчували всі важливі сільськогосподарські роботи – збирали врожай і завершували сіяти озимину, всі отари повертали з далеких пасовищ додому, а чумаки завершували свої подорожі.
Як відомо, свято Покрови Пресвятої Богородиці було встановлене на Русі у другій половині ХІІ ст., а причиною цієї урочистості, згідно з відомою версією, стало Господнє диво 910 року, опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського. У ньому розповідається про подію, коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих.
Богородиця молилася і простягала над прочанами храму омофор. Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. А потім підійшла до Престолу і зняла зі Своєї голови покривало, простягнувши його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих.
День українського козацтва
Українське козацтво має довгу уславлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще у 1492 році. Саме тоді запорожці нанесли, нищівну поразку турецькій воєнно-морській галері і визволили з полону своїх побратимів. Ось з цієї розповіді і починаються літописи про мужні подвиги і легендарні походи козаків.
Відомо, що свято Покрови було на Січі найвеличнішим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня (за старим календарем 1 жовтня) відбувалась Велика Рада, чи як її ще називали Козацька Рада. В цей день обирали отамана і вирішували, як жити на наступний рік.
З часом свято отримало ще одну назву – Козацька Покрова. А в Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають День козацтва.
День захисника Вітчизни
Починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці відзначають День захисника України. Свято встановлено указом Президента України з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілосності України, військових традицій і звитяг українського народу.
І нам є зараз кого по-справжньому вітати в цей день і дякувати за захист. Привітайте всіх, хто взяв у руки зброю і встав на захист України, охороняє наші рубежі і береже спокій і мир в тилу - прикладіть долоню до серця, як подяку військовику, ветерану.
Воїне, лицарю славний,
Ти зброю тримаєш в руках,
Щоб на нашу країну-державу
Злий не позарився враг.
Будь мужній і будь достойний
Ти слави своїх батьків,
Відважний вкраїнський воїне,
Нащадку славних козаків!
До свята Покрови, Дня українського козацтва та Дня захисників України бібліотека пропонує:
- Інформаційні повідомлення Календаря знаменних та пам’ятних дат
- Книжково-ілюстративні виставки «Мужність і відвага крізь віки» (читальна зала №2, бібліотека головного корпусу), «Україна – колиска козацької волі» (читальна зала №1, факультет ППТО) та список літератури до виставок
- Віртуальну виставку «Безсмертя козацької звитяги» (читальна зала №1, факультет ППТО)
- Список Інтернет-ресурсів
Запрошуємо до університетської бібліотеки!