180 років від дня опублікування

збірки поезій «Кобзар»

Тараса Григоровича Шевченка

26 квітня 1840 р. у Петербурзі вийшло перше видання «Кобзаря». Видання побачило світ за сприяння відомого письменника Євгена Гребінки. «Кобзар» надрукувало приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі коштом полтавського землевласника Петра Мартоса.

До «Кобзаря» увійшли 8 поезій: «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Думи мої, думи…».

Книга мала зручний формат і була видрукована на якісному папері тиражем 1000 примірників, текст надрукований «ярижкою». На початку книгу прикрашав офорт за малюнком Василя Штернберга «Кобзар із поводиром».  Книга швидко розійшлася – згідно газетних оголошень, продавалася по карбованцю сріблом за примірник.

Вірш «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами» написано спеціально для цього збірника і є своєрідним епіграфом не тільки до цього видання, а й до усієї творчості митця. Після видання цієї збірки й самого Тараса Шевченка почали називати кобзарем. Сам Шевченко деякі свої повісті почав підписувати «Кобзар Дармограй».

Сьогодні у світі збереглося лише кілька примірників книги.

У фонді бібліотеки є  репринтне видання 1840 року.

Друге видання побачило світ у 1844 році , було доповнено поемою «Гайдамаки» і перевидано під назвою «Чигиринський Кобзар».

1860 року побачило світ третє видання «Кобзаря», яке містило вже 17 творів і було надруковано за кошти черкаського цукрозаводчика Платона Симиренка, з яким Т. Шевченко познайомився під час останньої подорожі Україною в 1859 р. у Млієві.

Останнє прижиттєве видання «Кобзаря» почало публікуватись у 1861 році в петербургському науково-літературному щомісячнику «Основа» - до нього увійшло 43 поетичні твори і воно стало першим, надрукованим українським фонетичним правописом «кулішівкою».

Нині під назвою «Кобзар» розуміють усі віршовані твори Шевченка. Всього за життя Тарас Шевченко створив 228 поетичних творів: віршів, поем та балад.

Глоба, Н. Фототипічні, факсимільні та репринтні видання творів Т. Шевченка / Н. Глоба // Українська література в з/о школі. – 2011. - № 3. – С. 32-35.

Шарапа, О. Першому «Кобзарю» - 170 / О. Шарапа // Слово просвіти. – 2010. – 12-18 квітня (№ 15). – С. 8.

Пропонуємо переглянути електронну виставку «Вічна книга великого українця» (видання «Кобзаря», які є в бібліотеці).

 

Читаймо твори Тараса Шевченка!