Щороку 28 червня Україна відзначає День Конституції. Це одне з «наймолодших» свят в українському календарі, яке з’явилось після ухвалення Основного Закону країни.
У ніч з 27 на 28 червня 1996 року (загалом безперервно 23 години) Верховна Рада України, після багатомісячних дебатів, ухвалила Конституцію, яка замінила стару, радянського взірця 1978 року. Проголосовали за новий закон 315 депутатів. Процес ухвалення Закону згодом став називатись «конституційна ніч». Депутати в сесійній залі врахували зауваження президента Леоніда Кучми, а також підтримали всі спірні питання щодо державних символів України, державної мови та права приватної власності. Тоді вперше прозвучав затверджений Конституцією національний гімн та урочисто внесли синьо-жовтий прапор.
Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, а також забезпечення прав людини та громадянина, що сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
Попередники сучасної Конституції :
- Конституція Пилипа Орлика – 1710 р.
- Конституція УНР – 29 квітня 1918 р.
- Мала Конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 р.
- Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 р.
З 1997 року цей день є державним вихідним і днем вшанування Основного Закону держави.
Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним
Святом – Днем Конституції України.
З 1996 року Конституція України чинна й досі, втім уже декілька разів до неї вносили правки.
2004 р. – ухвалення «Конституційної реформи» у Верховній Раді.
2010 р. – скасування Конституції 2004 року (без голосування в Парламенті).
2014 р. – повернення до Конституції редакції 2004 року.
2015 р. – внесення змін до частини щодо децентралізації.
2016 р. – зміни до Конституції в частині правосуддя.
2019 р. - зміни до Конституції щодо курсу держави на набуття повноправного членства України в ЄС та в організації Північноатлантичного договору.
Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 17 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.
Розділи : Основні положення, Державний лад, Права людини, Конституційні органи, Територіальний устрій, Місцеве самоврядування.
В рамках відзначення Дня Конституції в бібліотеці представлено книжково-ілюстративні виставки :
- «Конституція – фундамент правової держави» (чит.зала № 2, ПТПО);
- «День народження Основного Закону України» (чит.зала № 1, головн.корпус);
- «Є право і закон – є надія» (чит.зала № 3, філія №1).
Мета виставок: ознайомлення користувачів з історією створення конституції та основними її засадами; формування правової культури та отримання знань про конституційні права та свободи; популяризація документного фонду бібліотеки.
Сподіваємося, що запропановані нами підбірки допоможуть усім бажаючим розглянути основні етапи становлення та розвитку конституційного процесу в Україні. Серед документів, які експоновані на виставках, привернуть увагу такі видання : «Конституція України», «Конституційне право України», «Політична історія України ХХ ст.», «Історія державотворення України» та інші.