Епічні художні полотна Панаса Мирного,

його соціально-психологічні романи

з народного життя… ознаменували собою

цілу епоху в розвитку

української художньої прози.

Олесь Гончар

В цьому році відзначається 170-років від дня народження українського письменника Панаса Мирного (Панаса Яковича Рудченка). Він по праву належить до плеяди корифеїв української літератури. Його вважають засновником соціально-психологічного роману і повісті. За звичайною зовнішністю, під мундиром високопоставленого чиновника Російської імперії билося серце палкого патріота України. Олесь Гончар наголошував: «В цій людині билося палке серце патріота, справжнього гуманіста». Сам же Панас Мирний про себе писав у щоденнику: «Вся моя слава – Україна. Якби я зміг показати безталанну долю життя людського, велику його душу, тепле серце, як вони є у мирі, - то б моя слава була і моя надія справдилася».

Панас Мирний, як ніхто з письменників, заслуговує на вдячну пам’ять нащадків.

14 лютого бібліотекарі читальної зали № 1 взяли участь у кураторській години з нагоди ювілею письменника, яку провели студенти І курсу групи музика та хореографії факультету початкової, технологічної та професійної освіти. Бібліотечні фахівці Борщова О.А., Шило Н.О. запропонували увазі присутніх книжково-ілюстративну виставку «Панас Мирний – корифей української прози» та інформаційний бібліографічний огляд джерел.

Студентів познайомили з творами письменника, що ввійшли до золотого фонду української літератури, з науковими дослідженнями, що стосуються біографії письменника та його творчого шляху. Наголосили на тому, що наскрізною темою його творів є тяжка жіноча доля як і у творчості Тараса Григоровича Шевченка, який був літературним вчителем для письменника. Наприкінці огляду бібліотекарі запропонували присутнім послухати пісню на слова Шевченка «Така її доля».

7 травня бібліотекар абонементу художньої літератури Мартем’янова О.П. для студентів 1 та 4 курсів філологічного факультету провела бібліографічний огляд літератури: «П. Мирний – автор реалістично-психологічної прози».

Розповідь бібліотекаря про життєвий та творчій шлях Панаса Мирного супроводжувалась демонстрацією видань його творів, які є у фонді бібліотеки. Лейтмотивом огляду стали слова Олеся Гончара : «Панас Мирний залишив нам художній синтез своєї доби, галерею повнокровних образів, народних харак­терів, що мають велику силу соціального узагальнення. З пильністю досвідченого психолога він досліджує вчинки своїх героїв, приховані причини їхньої поведін­ки, дає художній генезис цілих соціальних прошарків у їх розвитку, зв’язках і суперечностях. Ніде, одначе, в соціальних скупченнях письменник не випускає з поля зору окрему особистість, її індивідуальну неповтор­ність». Наприкінці огляду присутні переглянули фільм серії «Українська література в іменах : Панас Мирний».

 Знайомство з постаттю Панаса Мирного  містить у собі чимало повчального, ми захоплюємося цільністю і духовною силою письменника, непохитністю і постій­ністю його, в своїх  переконаннях, невтомністю і працьовитістю, надзвичайною особистою скромністю, байдужістю до слави.   

Видання творів Панаса Мирного, які є у фонді бібліотеки

Література про життєвий та творчий шлях письменника, вивчення творів у школі

Інтернет-ресурси