Остання технологічні досягнення вплинули на багато сфер нашого життя й змінили те, як ми спілкуємося, співпрацюємо, вчимося і, звичайно навчаємо інших.

Очевидно, що навчання в ХХІ столітті зовсім інше явище. Ще ніколи навчання не відбувалося так, як зараз : скрізь, увесь час, на будь-яку можливу тему, підтримуючи будь-який можливий стиль навчання.

Але, що це означає – бути вчителем ХХІ століття?

15 характеристик учителя ХХІ століття :

  1. 1. Клас, зорієнтований на учня та персональний підхід : оскільки учні мають доступ до будь-якої інформації, звичайно, немає сенсу «годувати їх із ложечки» знаннями або вчити за принципом «усі однакові». Учні мають різні особливості, цілі й потреби, і пропонувати персональний підхід не лише можливо, а й бажано. Коли учні роблять власний вибір, вони наче «володіють» своїм навчанням, а це підвищує внутрішню мотивацію та вимагає більше зусиль – ідеальний рецепт для поліпшення результатів навчання !
  2. 2. Учні – творці : нинішні учні мають найновіші технологічні інструменти, але їх використання у багатьох випадках ледве виходить за межі спілкування з родиною та друзями за допомогою чату, повідомлень, дзвінків. Навіть якщо учні нині вважаються «цифровими аборигенами», багато з них – далекі від виготовлення власного цифрового контенту.

Якщо ж дати учням шанс, вони можуть створювати творчі блоги, фільми або цифрові історії, якими будуть пишатися та ділитися з іншими.

  1. 3. Вивчення нових технологій : для того щоб мати можливість запропонувати учням вибір, у пригоді стане власний досвід і знання. Технології продовжують розвиватися, їх потрібно розуміти. Нові технології є новими як для новачків, так і для досвідчених викладачів. Є багато ресурсів для ознайомлення та вивчення нових технологій.
  2. 4. Будьте глобальними : сучасні засоби дають можливість легко дізнатися про інші країни та людей із перших вуст. Звичайно, підручники ще достатньо важливі, але якби ж можна було вивчати мови, культури, розвивати комунікативні навички і насправді говорити з людьми інших частин світу !

Дивно, що хоча всі інструменти доступні, ми як і раніше дізнаємося про інші культури, людей і події зі ЗМІ. Варто навчити учнів, як використовувати такі інструменти, щоб вони могли «відвідати» будь-який куточок планети.

5. Використовуйте смартфони : коли учні зрозуміють свої пристрої як цінні інструменти, що підтримують знання (а не відволікають), вони почнуть їх використовувати з навчальною метою – пошук відповідей на запитання, значення нових термінів та понять. Мета зробити учнів незалежними й навчити їх шукати відповіді – «Я не знаю – використовуйте Google і розповідайте нам усім».

6. Ведіть блог : блоги важливі як для учнів, так і для вчителів.

7. Ідіть в онлайн : ще один важливий пункт для зменшення паперової роботи – організувати навчальні матеріали для своєї діяльності на власному веб-сайті. Давайте посилання на онлайн ресурси та пропонуйте дискусії онлайн. На відміну від паперової роботи, це дасть змогу обмінюватися думками й ресурсами в більш організованій формі.

8. Співпрацюйте : технології дають змогу співпрацювати з іншими вчителями та учнями. Створення цифрових ресурсів, презентацій та проектів разом з іншими педагогами й учнями зробить діяльність у класі реальною.

9. Використовуйте Twitter : участь у Twitter-чаті є найдешевшим і найефективнішим способом організувати власну аудиторію, що залишатиметься в курсі досліджень, ідей і питань у певній галузі.

10. Залучайте однодумців : знову ж таки, нинішні інструменти дають можливість зв’язатися з будь-ким у будб-якому місці у будь-який час. У Вас є запитання до експерта або колеги ? Просто підключіть їх за допомогою соціальних медіа !

11. Застосовуйте проектно-побудоване навчання : нині учні мають доступ до оригінальних документів, текстів, експертів з усього світу, а також однодумців, які вивчають такий самий предмет. Все це розвиває критичне мислення, вміння ставити правильні запитання, проволити дослідження, контактувати з експертами і створювати проекти, користуючись ресурсами. Усе, що потрібне їм від учителя – це супровід !

12. Будуйте позитивну поведінку онлайн : це може видаватися очевидним, але для нинішніх учетелів важливо моделювати, як правильно використовувати соціальні медіа, як виробляти й публікувати цінний контент, як організувати спільне використання ресурсів онлайн. Підтримання професійної поведінки й у класі, й онлайн допоможе побудувати позитивну поведінку учнів.

13. Програмуйте : як олівець або ручка були «інструментами» ХХ століття, нині вчитель повинен уміти працювати із сучасними ручкою й олівцем – комп’ютером. Вивчати програмування дуже цікаво. Коли написати сторінку на HTML, виникають дивовижні почуття ! lynda.com – чудовий ресурс, щоб почати програмувати!

14. Будьте інноваційними : спробуйте нові способи викладання – навчайте за допомогою соціальних медіа, поряд із традиційними підручниками використовуйте веб-матеріали. Не заради самих ресурсів, а заради учнів !

15. Продовжуйте вчитися : оскільки нові технології продовжуватимуть з’являтися, навчання та призвичаювання до них є надзвичайно необхідним.

Щасливого викладання у ХХІ столітті !

Підготовлено за метеріалами передметних

газет, видавництва «Шкільний світ»