Наближається День пам’яті та примирення - 8 травня і День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні - 9 травня.

У ці дні майже кожна українська родина згадує та схиляє голови перед пам’яттю рідних та близьких, які загинули або воювали, відстоюючи мир та свободу на рідній землі та в Європейських державах.

Символом пам’яті є квітка червоного маку.

В українській міфології квітка червоного маку має багато значень – це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті.

Квітка червоного маку часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби та нерідко образ маку символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну: «Ой, з могили видно всі долини, - сизокрилий орел пролітає : стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає». У відомій пісні : «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака : «…Обступили Морозенка турецькі війська. По тім боці запорожці покопали шанці ; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, - Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…».

З народної творчості образ маку перйшов у художню літературу. Читаємо у Івана Франка : «Гей, Січ іде, красен мак цвіте ! Кому прикре наше діло, Нам воно святе». Михайло Стельмах легенду про мак обробив у творі «У долині мак цвіте» : «…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…».  Героїня роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.

В Україні червоний мак як символ пам’яті вперше використано у 2014 році на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни.

Більш детальніше за посиланням :

Інформаційні матеріали з відзначення Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/informatsiini-materiali-z-vidznachennya-dnya-pam-yati-ta-primirennya

Росте червоний мак у вільній Україні,

Цвіте червоний мак на щастя всій родині !

Як символ пам’яті з давніх-давен донині

Мир і добро, мир і добро несе моїй країні !

Під небом голубим

У жовтому колоссі

Червоний мак розцві,

Умившись в сльозах-росах.

Він пишно на грудях

Багряним блиском сяє –

Братів моїх, братів

Навіки поєднає !

Дорогами звитяг, шляхами перемоги

Хоробрі воїни писали славну повість.

Де лиш проходили, там маки виростали,

Шану батьків, доблесть синів навіки увінчали !

слова і музика В. Кубинського