(до 80-річниці від дня народження
Василя Стуса)

         Народе мій, до тебе я
ще верну,
і в смерті обернуся
до життя
своїм стражденним і
незлим обличчям,
як син, тобі доземно
поклонюсь.

В. Стус

Січень багатий на дні народження відомих людей. Так,  6 січня 1938 року народився  Василь Семенович Стус — український  поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, лауреат Державної премії ім.    Т. Г. Шевченка, Герой України.

За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури Василь Стус зазнав репресій, його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в місцях позбавлення волі, де й загинув.

Творчість Василя Стуса входить до програм навчання у школах та ВНЗ.

На допомогу навчально-виховному  процесу в університеті  у читальному залі № 2, бібліотеки головного корпусу бібліотекарем  О. С. Зозулею організована книжкова виставка : “Він народився для праці, для творчості”.

На виставці представлені зібрання творів у 12 та 4 тт.,  збірки поезій поета : “Час творчості”, “Палімпсест”, “Золотокоса красуня”, “Отак ти і згоряй”, окремо видані “Листи до сина”, літературна праця “Феномен доби”.

А представлені на виставці навчальні, методичні посібники, наукові розвідки, літературознавчі статті, спогади, статті в періодичних виданнях ознайомлять із життям та творчістю поета : Бернадська Н. І. “Українська література ХХ століття”; Жулинський М Г. “Із  забуття — в безсмерття”, “Українська література : творці і твори”; збірка “Гроно нездоланних співців : літературні портрети українських письменників ХХ століття” ; “Словник поетичної мови Василя Стуса”, збірки матеріалів : “Василь Стус в житті, творчості, спогадах та оцінках сучасників”,  Романько В. І. “Василь Стус і Слов'янщина”, Кононенко П. “Людина і митець ХХІ століття. Феномен Василя Стуса” (ж. “Українознавство” 2013, №1),  Колесникова В. Ф. “Провідні образи та мотиви ранньої творчості Василя Стуса” (ж. “Вивчаємо українську мову та література” 2010, №8), Титаренко Н. “Василь Стус-талановитий критик ХХ століття” (г. “Українська мова та література” 2010, №16) тощо.

Стане в нагоді філологам папка матеріалів “Василь Стус” в якій зібрані  матеріали з періодичних видань минулих років.

Рекомендуємо переглянути сайт Проба Пера за посиланням

http://probapera.org/publication/13/8216/biohrafiya-vasylya-stusa.html

“Говорячи про ті чи інші мотиви Стусової поезії, слід пам'ятати про умовність їх виокремлення. Власне, всі вони поєднуються в ній у загальну картину. Поезія ця в принципі непрограмована, нетематична. Або, інакше кажучи, вона вся на одну “тему” : поетичне самопочуття, стан його “я”... “Ти мусиш берегти Божий вогонь у собі, розуміючи безглуздість як самої жертовності, так і уникання її. Тому єдина цінність життя справжнього — етична. Інакше : цінно не те, що ти жив чи живеш, а те, як саме ти живеш, за яким кодексом, з якими помилками, падіннями та звершеннями” (із статті Кононенко П. “Людина і митець ХХІ століття. Феномен Василя Стуса”, ж. “Українознавство” 2013, №1).

Тож, запрошуємо  користувачів до університетської бібліотеки.