Тарас Григорович Шевченко (1814-1861) – тонкий, проникливий лірик, поет-громадянин,  художник, мислитель.

Однією із сторінок  багатогранної творчої особистості Шевченка є його діяльність  просвітницько-педагогічного характеру. «Цю свою просвітительську місію, - зазначав Олесь Гончар, - Шевченко усвідомлював глибого і звершував її послідовно – до останнього постуку серця». Він не був професійним педагогом. Він ніколи не був вчителем і не писав педагогічних творів, крім «Букваря Южноруського», однак у багатьох його віршах, повістях, у щоденнику і листуванні з близькими є багато цінних думок з питань виховання та освіти багато з яких не втратили актуальності.

Педагогічні погляди  Шевченка за радянської доби досліджувалися  науковцями С. Х. Чавдаровим, М. М. Грищенком, О. Р. Мазуркевичем та іншими. Звичайно, їх праці відображали  погляди сповідуваної ідеології, тому потребують критичного  перегляду багатьох часто суб’єктивних оцінок спадщини Тараса Григоровича.

Дослідженню педагогічних поглядів Т. Г. Шевченка на сучасному етапі присвячені роботи науковців-теоретиків і практиків-вчителів: Мандрики Миколи, Коломійця Володимира, Гречина Богдана, Дічек Наталії, Скільського Дмитра, Федоренка Дмитра,  змістовні статті з даної теми авторів навчальних посібників з історії педагогіки за редакцією Любара  О. О., Артемової Л. В. З набуттям Україною Незалежності  повернулись до нас імена шевченкознавців українського зарубіжжя: Луціва Василя, Потоцького Павла,  Гончаренка Івана.

Творча спадщина Т. Г. Шевченка насичена цінними думками з питань виховання і освіти молоді. Він вказував на необхідність виховання у молоді національної свідомості і патріотизму; порушував питання важливості освіти і виховання в житті людини і суспільства; вказував на важливість ролі родини і матері у становленні людини, на значення народних традицій і фольклору (особливо української народної пісні) у формуванні особистості; порушував питання важливості вивченя  рідної  мови та її  ролі у вихованні дитини; розглядав питання  народної грамотності і   просвіті народних мас. Провідну роль у справі навчання і виховання дітей Т. Г. Шевченко відводив народному вчителеві, який повинен вірою і правдою служити народові, допомагати в міру своїх сил вийти з культурної відсталості.

Цікаві й актуальні думки поета про вибір ефективних методів і прийомів, принципи свідомого й активного навчання, його доступності, цікавості, що не втратили свого значення й нині.

На ниві просвітительській Т. Г. Шевченком було теж зроблено немало. Велике значення для тодішніх і майбутніх поколінь українців мав створений Шевченком  «Буквар» (1861). В цьому році відзначається 160 років від дня  виходу у світ цієї праці. Уже тяжко хворий, поет працював над такою необхідною навчальною книжкою, дбаючи про освіту свого народу. «Буквар південноруський», упоряджений Шевченком для українських національних шкіл, - писав О. Гончар, - був улюбленою працею нашого національного генія, його прощальною, лебединою  піснею, яку він посилав з похмурих берегів Неви далекій своїй Україні, її дітям, її прекрасному юному цвіту, в чиєму достойному майбутті поет вбачав і власне безсмертя».

Т. Г.Шевченко збирався випустити й інші навчальні книжки.  В його задумах ( висловлених у листі до М. К. Чалого, культурно-освітнього діяча, учасника руху за створення недільних шкіл) було створити підручник з арифметики, « а за лічбою – етнографію і географію в 5 копійок, …історію, тілько нашу. …Якби Бог поміг оце мале діло зробить, то велике б само зробилося». Але передчасна смерть зупинила просвітительську діяльність Кобзаря.

Читальна зала № 1 запрошує охочих відвідати книжкову виставку «Т. Г. Шевченко і українська педагогіка»,  ознайомитись  з рекомендаційним списком літератури з даної теми.

Твори Т. Г. Шевченка насичені педагогічними думками. Ось деякі з них.

Про виховання національної гідності особистості шляхом вивчення і усвідомлення історії, героїчного минулого свого народу:

Подивіться лишень добре,

Прочитайте знову

Тую славу.Та читайте

Од слова до слова,

Не минайте ані титли

Ніже тії коми,

Все розберіть…та й спитайте

Тоді себе : що ми?..

Чиї сини? Яких батьків?

Ким? За що закуті?.. («І мертвим, і живим, і ненародженим…»)

Про народну пісню як невмируще джерело духовності,  історії народу:

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де люди,  наша слава,

Слава України.

Без золота, без каменю,

Без хитрої мови,

А голосна та правдива,

Як Господа слово.      («До Основ’яненка»)

Про всебічну  широку освіту української молоді :

Не дуріте самі себе,

Думайте, читайте,

І чужому научайтесь,

І свого не цурайтесь. («І мертвим, і живим, і ненародженим…»)

Про значення вивчення рідної мови, яка є невмирущим виразником народних ідеалів, духовного збагачення :

Ну щоб, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує…Знать од Бога

І голос той, і ті слова…(« Ну що б, здавалося, слова…»)

Про велику роль матері у вихованні дітей:

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим…

…І перед нею помолюся,,

Мов перед образом святим

Тієї матері святої,

Що в мир нам бога принесла…(У нашім раї на землі…»)

Список літератури

 

  1. Гончаренко І. Формування української національної педагогіки в її історичному розвиткові / Іван Гончаренко // Хроніка 2000.–2007. – Вип.71.–С.784-787.
  2. Горбачук М. Т. Г. Шевченко і математики / М. Л. Горбачук // У світі математики. – 1996. – Том 2, вип. 1.- С.86-89.
  3. Городівська Н. Буквар Т. Г. Шевченка / Н. Г. Городівська, В. М. Городівський // Початкова школа. – 1984. – № 3. – С.68-73.
  4. Гречин Б. О. Барвінський про педагогічне значення життя і творчості Тараса Шевченка / Богдан Гречин // Рідна школа. – 2001. – №3. – С.11-12.
  5. Дічек Н. Шевченко Тарас Григорович / Н. П. Дічек // Українська педагогіка в персоналіях. У 2-х кн. Кн. перша: X – XIX ст. : навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів [О. В. Сухомлинська (кер авт. кол.), Н. Б. Антонець, Л. Д. Березівська, Н. П. Дічек і інші] ; за ред. О. В. Сухомлинської.–К. : Либідь, 2003. – С.258 – 266.
  6. Зарва, В. Російські повісті «Близнюки», « Художник» Т. Шевченка крізь призму просвітницьких тенденцій / Вікторія Зарва // Українська мова і література в школі. – Київ. – 2010. - №1. – С. 46-49.
  7. Кислашко, О. Тарас Шевченко про виховання в дус і християнських ідеалів / Олександр Кислашко // Українська література в загальноосвітній школі. - Київ. – 2011. - №7/8. – С.49 – 47.
  8. Коломієць В. Про овітньо-педагогічні погляди Тараса Шевченка / Володимир Коломієць // Дивослово.- 1996. - С.43 — 47.
  9. Луців В. Педагогічна праця Тараса Шевченка / Василь Луців // Хроніка 2000. – 2007. – Вип. 71. – С.571-575.
  10. Мандрика М. Шевченко і народна педагогіка / М. Л. Мандрика // Початкова школа. – 1991. – № 3. – С. 2.-10.
  11. Маценко М. Українські пісні на слова Тараса Шевченко / П. Маценко // Народна творчість та етнографія. - 2004. - № 5. - С. 35-40.
  12. Неділько Г. Тарас Шевченко : книга для вчителя / Г. Я. Неділько. – К. : Рад. школа,1988.–213 с.
  13. Орлова Н. «Коли б то бог дав…» : до історії призначення Т. Шевченка вчителем малювання / Надія Орлова. // Слово Просвіти. – 2010. – № 7. – С.15 – 21.
  14. Педагогічні погляди Тараса Шевченка // Артемова Л. В. Історія педагогіки України : підручник для студ. вищ. навч. закладів / Л.В. Артемова. – К. : Либідь, 2006. – С.165- 173
  15. Педагогічні погляди Т. Г. Шевченка // Любар О. О. Історія української школи і педагогіки : навч. посібник / О. О. Любар, М. Г. Стельмахович, Д. Т. Федоренко ; за ред. О. О. Любара. – К. : Знання, 2003. – С.189 – 195.
  16. Потоцький, П. П. «Буквар» Шевченка / П. П. Потоцький // Хроніка 2000: укр. культурол. альм. Вип. 71 : Україна освітня: історія, персоналії, поступ. – Київ : Фонд сприяння розвитку мистецтв, 2007. – С. 571-574. 
  17. Прогресивна педагогічна думка в Малоросії // Медвідь Л. А. Історія національної освіти і педагогічної думки в Україні : навч посібник / Л. А. Медвідь. – К. : Вікар, 2003. – С.184 – 186.
  18. Скільський Д. Проблема освітньо-виховного ідеалу в Шевченковій прозі / Дмитро Скільський // Укр. література в загальноосвітній школі. – 2000. – №4 – С.15 – 18.
  19. Страшна, Л.В. Тарас Шевченко про освіту та виховання. Матеріал для позакласних заходів, 7-9 кл. /Л. В. Страшна. // Педагогічна майстерня. – Харків. – 2015. - №1. – С. 42-47.
  20. Тарас Шевченко // Попович М. Нариси історії і культури України / Мирослав Попович. – 2 –ге вид. – К.: АртЕк, 2001. – С.363-379.
  21. Федоренко Д. Шевченко і народна педагогіка / Д. Г. Федоренко // Рідна шк. – 1993. – № 3. – С. 58- 59.
  22. Чавдаров С. Педагогічні ідеї Т. Г. Шевченка / С. Х. Чавдаров.– К. : Рад. школа,1953. – 208 с.
  23. Чавдаров С. Т. Г. Шевченко і народна освіта / С.Х. Чавдаров, М. М. Грищенко . – К. : КДУ, 1961. – 54 с.
  24. Шевченко Т. Усі твори в одному томі / Тарас Шевченко. – К. : Ірпінь, 2007. – 824 с. – ( Поетична поличка «Перуна»).
  25. Шевченко, Т. Г. Буквар Південноруський 1861 року: [для мол. та серед. шк. віку] / Тарас Шевченко ; [упоряд. М. М. Ілляша; вступ. слово О. Т. Гончара; післямова В. М. Яцюка. – Київ: Веселка, 1991. – 63с.].

                                          

Інформацію підготувала зав.сект.КПР  Борщова О.А.