07022022Видатний прозаїк 19-го століття, класик світової літератури Чарлз Діккенс народився 7 лютого 1812 року в невеличкому провінційному містечку Лендпорт, розташованому на півдні Англії недалеко від Портсмута. Його батько був чиновником, він був легким, веселим характером, обожнював своє численне сімейство і намагався ні в чому не відмовляти ні собі, ні своїм вісьмом дітям.

Володіючи сам багатою уявою і деякими артистичними здібностями, батько відкрив у Чарлза величезний артистичний талант і часто змушував сина розігрувати різні сценки, перевтілюватися у вигаданих героїв, імпровізувати, читати вірші. Хлопчика оточувала атмосфера любові, захоплення, благополуччя і впевненості у блискучому майбутньому. Однак легковажне прагнення батька жити в затишку і комфорті призвело до того, що його платні катастрофічно не вистачало, а придане дружини було розтрачено. Сім’я була розорена, а батько за борги потрапив у тюрму. Мати намагалася боротися з бідністю, але врешті-решт була змушена переселитися з молодшими дітьми в тюрму до чоловіка, так як не могла оплатити навіть житло. А старший з синів, улюбленець батька, обдарований багатими здібностями і талантом Чарлз, був змушений у свої 12 років йти працювати на фабриці вакси, де зіткнувся з атмосферою жорстокості, несправедливості і принижень

Все подальше життя Діккенс буде вважати величезним і незаслуженим ударом долі розорення сім’ї та важку роботу на фабриці вакси, про що не любив згадувати і розповідати. Але як знати, не виявися Діккенс на самому низу соціальних сходів, були б створені ним твори, сповнені співчуття і любові до бідних, принижених і ображених і похмурої ненависті до багатіїв. Величезне честолюбство і пристрасне бажання вибратись зі світу, де панує убогість і безправ’я у світ свободи, багатства і насолоди рухали молодою людиною. Наступним місцем його роботи була адвокатська контора, де за мізерну зарплату він влаштувався переписувачем паперів.

Пізніше, працюючи стенографистом в парламенті, Діккенс виконує кілька репортерских завдань, які багатством мови і жвавістю викладу вигідно відрізнялися від інших репортажів. У свої 20 років він пише для «Парламентського дзеркала» і «Тру сан». Легкий склад і тонкий гумор характеризують написані ним репортажі. Діккенс стверджується в думці, що література стане для нього тією дороговказною зіркою, яка приведе його на вершину слави, успіху, благополуччя і добробуту. Завдяки літературі він зможе розповісти світу про таких же принижених і скривджених долею, як і він сам.

У 1836 році були надруковані його перші нариси, названі «Нарисами Боза», дух яких відповідав соціальним статусом самого автора. Якщо нариси не привернули уваги широкого читачів, то з випуском в тому ж році початкових глав «Посмертних записок Пиквинского клубу» Діккенса чекав запаморочливий успіх. У них немає драматичного сюжету, автор навмисно не помічає темних сторін життя, гумор настільки заразливим, що змушує сміятися всю Англію, а ім’я благородної добродушного старого дивака містера Піквіка навіки утвердилось в світовій літературі.

Через два роки вийшли в світ «Пригоди Олівера Твіста» (1838 р.), оповідають про жорстоку долю сироти, ютящемся в нетрях Лондона. Він зіткнувся на своєму шляху з низькими і жорстокими людьми, але зло в кінці буде переможене завдяки доброчесним і шляхетним людям.

У свої 26 років Діккенс став професійним письменником. У 1841 році вийшов в світ його роман «Крамниця старожитностей», стрімко зростає його слава і популярність. З величезним ентузіазмом зустріла публіка Діккенса і в Америці, де він подорожував разом з дружиною. Підсумком його подорожі став роман «Життя і пригоди Мартіна Чезльвита», чудовий своєю пародією на американців.

Повернувшись з Генуї, де він жив з сім’єю з літа 1844 р. по 1845 р., Діккенс стає головним редактором газети «Дейлі ньюс», у якій яскраво відображені його соціально-політичні погляди. Він продовжує писати і в 1848 році виходить його дивовижний роман «Домбі і син». Не багато романів у світовій літературі можуть змагатися з ним за багатством фарб, життєвих ситуацій і різноманітності тони. У новому романі «Девід Копперфілд» (1850 р.) автор висловлює різкий протест проти нової Англії з її капіталістичним ладом, нелюдськими умовами життя нижчих верств суспільства і всіляко вихваляє підвалини моралі та сім’ї старої доброї Англії.

50-ті роки стали роками успіху, слави, багатства, слави і схиляння перед його фантастичним талантом. Він пише чудові твори, з 1858 року з незмінним успіхом організовує публічні читання своїх творів завдяки своєму дивовижному письменницькому таланту і неабияким акторським здібностям. Особисте життя письменника склалася не дуже вдало. Вісім хворобливих дітей і часті сварки з дружиною навряд чи могли служити джерелом натхнення, в 1858 році Діккенс розлучився з дружиною. В 1857 році в його житті з’явилася молода актриса, зв’язок з якою триватиме до смерті великого письменника.

Кінець літературної діяльності відзначений таким чудовим романом, як «Крихітка Дорріт» (1857 р.), історичним романом «Повість про двох містах», автобіографічним романом «Великі надії» і, нарешті, легким, веселим, іскристим гумором роман «Наш спільний друг». Непросте життя письменника позначилась на його стан здоров’я і 9 червня 1870 року Чарльз Діккенс помер у своєму маєтку Гэйдсхилл від того, що сталося напередодні інсульту. Похований знаменитий письменник у Вестмінстерському абатстві.

 

Література:

 1. Діккенс Чарлз.Домбі і син : роман / Ч. Діккенс ; пер. з англ. М. Іванов за ред. М. Габлевич ; худож. Войтович В. С. ; [передм., комент. Н. Ю. Жлуктенко]. – Київ : Дніпро, 1991. – 878,[2] с. : портр., іл. – (Шкільна бібліотека).
 2. Діккенс Чарлз. Пригоди Олівера Твіста : роман / Ч. Діккенс ; з англ. пер. М. Пінчевський [та ін.] ; [передм. та прим. Б. Буніча-Ремізова ; іл. І. Вишинського]. – Київ : Дніпро, 1987. – 423 с. : іл. – (Вершини світового письменства; т. 60).
 3. Бовсунівська Т. В. Чарлз Діккенс & ідеологема "стара добра Англія" / Т. В. Бовсунівська // Зарубіжна література в школах України. – Київ. – 2012. – № 6. – С. 52–
 4. Боронь О. Чарлз Діккенс в епістолярії та прозі Пантелеймона Куліша 1840-х – першої половини 1850-х рр. / Олександр Боронь // Слово і час. – Київ. – 2012. – № 2. – С. 84–
 5. Борщук Л. Диво Різдва. За повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі" / Людмила Борщук // Зарубіжна література "ШС". – Київ. – 2017. – № 6. – С. 39–
 6. Дем'яненко С. Чарлз Діккенс як видатний представник англійської літератури / Світлана Дем'яненко // Всесвітня література в сучасній школі. – Київ. – 2016. – № 10. – С. 42–49.
 7. Дем'яненко, С. Чарлз Діккенс. "Пригоди Олівера Твіста". Авторський підхід до вивчення роману, 10 клас / Світлана Дем'яненко // Всесвітня література в сучасній школі. – Київ. – – № 11. – С. 48–53.
 8. Кабкова О. Друзки "Холодного дому" Ч. Діккенса в новелістиці В. Тревора / Ольга Кабкова // Слово і час. – Київ. – 2018. – № 3. – С. 29–
 9. Кудрявська О. Чарлз Діккенс. "Пригоди Олівера Твіста". Розвінчення, "деромантизація" злочинного світу. Урок світової літератури, 10 клас / Оксана Кудрявська // Всесвітня література в сучасній школі. – Київ. – 2015. – № 2. – С. 32–
 10. Курилович Н. "Май душу, май серце, і будеш людиною на всі часи". Урок за твором Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі" / Наталія Курилович // Зарубіжна література в школах України. – Київ. – 2019. – № 7/8. – С. 34–
 11. Лібман З. Я. Чарлз Діккенс: життя і творчість / З. Я. Лібман. – Київ : Дніпро, 1982. – 186 с. – (Класики зарубіжної літератури).
 12. Погребняк Н. Подорож Скруджа у часі й просторі. Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження / Наталія Погребняк // Зарубіжна література в школах України. – Київ. – 2018. – № 12. – С. 38–
 13. Шевченко Т. Хто він насправді – знаменитий англієць Чарльз Діккенс? Урок світової літератури, 10 клас / Тетяна Шевченко // Всесвітня література в сучасній школі. – Київ. – 2013. – № 11/12. – С. 54–
 14. Яциковська Н. Значення образу Різдва у творі Чарлза Діккенса "Різдвяна пісня в прозі" / Наталія Яциковська // Зарубіжна література в школах України. – Київ. – 2017. – № 2. – С. 10–12.