У цей день у 1996 р. Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю громадян нашої держави і спираючись на багатовікову історію українського державотворення та світовий досвід, прийняла Основний Закон України – Конституцію, яка стала реальною і дієвою основою розбудови незалежної демократичної держави як повноправної учасниці світового співтовариства. 28 червня – День Конституції України – є єдиним державним святом, яке закріплене в самій Конституції України. Це святковий неробочий день (ст. 73 Кодексу законів про працю).
27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект Конституції на одному засіданні без перерв. Голосування відбувалося за кожною статтею окремо і цілими розділами. О 9:18 ранку 28 червня 1996 року за Конституцію України проголосували в цілому. Таким чином 321 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний Закон України. Міжнародне співтовариство визнавала українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі.
Витоки української Конституції: історичний екскурс.
Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще в початку XVIII століття – в 1710 році. Документ встановлював права та обов'язки членів Війська запорізького, і за оцінками істориків, став однією з перших європейських конституцій Нового часу. В силу конституція Орлика, однак, так і не вступила.
З розпадом Російської Імперії, Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності.
Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році.
28 червня ми святкуємо 25-річчя від дня ухвалення Верховною Радою України Конституції України. Президент Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 25-ї річниці Конституції України.
Згідно з указом, Кабінет міністрів має утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 25-ї річниці Конституції України, визначивши співголовами прем'єра та керівника ОПУ та залучивши до його складу представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, територіальних громад, громадських об'єднань.
Крім того, оргкомітет має врахувати епідситуацію у державі, а уряд — розробити та забезпечити, зокрема, у Києві та інших населених пунктах урочисті заходи за участю представників центральної та місцевої влади, дипломатичного корпусу, міжнародних організацій та громадськості. При цьому уряд має забезпечити широке висвітлення заходів з відзначення 25-ї річниці Конституції, а Національний банк України має виготовити та випустити в обіг пам'ятну монету.
Також Зеленський розпорядився організувати проведення до 25-ї річниці Конституції конкурсу серед студентів та молодих науковців на найкращу наукову роботу щодо розвитку конституційно-правового регулювання.
День Конституції ми не повинні сприймати як свято на честь створення нормативного акту. Ми маємо розцінювати його як День затвердження наших прав і свобод. День ствердження того, як зазначено у статті 3 Конституції України, що «людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».
Всі ми прагнемо, щоб задекларовані права стали реальністю, щоб люди почували себе захищеними і впевнено дивилися у майбутнє. Коли кожен громадянин України відчує, що його життя, здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека дійсно визнані найвищою цінністю, тоді ми зможемо з гордістю заявити: «Україна стала демократичною державою».
Бажаємо успіхів і плідної праці на благо українського народу. Хай мир і злагода сприяють подальшій розбудові в нашій країні правової держави.
Зі святом вас, дорогі співвітчизники!