День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Воно було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 "Про День української писемності та мови" на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
За православним календарем у цей день вшановують пам'ять преподобного Нестора-літописця. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.
Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам'ятки історіографії та літератури українців – "Повісті минулих літ", яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.
У цей день традиційно:
– покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;
– відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
– заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
– стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн із 20 країн світу.
Шановні українці, утверджуймо рідну мову, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями та возвеличував Україну й українців. За покликом власного сумління та гідності плекаймо в душі любов до рідної мови!