Щорічно 5 жовтня в понад 100 країнах світу відзначається день вчителя, який був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches 'Day). Це професійне свято всіх вчителів, викладачів і працівників сфери освіти – день, у який відзначаються роль і заслуги вчителів у процесі якісної освіти на всіх рівнях, а також їхній неоціненний внесок у розвиток суспільства. Історичною передумовою для заснування Дня вчителя стала Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers), яка відбулась 5 жовтня 1966 року в Парижі. У результаті представниками ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці був підписаний документ «Рекомендації щодо статусу вчителів» (Recommendation concerning the Status of Teachers).

Тож вперше цей День відзначили у 1994 році. Відтоді склалася добра традиція вітати освітян з їхнім святом, дарувати квіти та відзначати найкращих різноманітними нагородами та званнями.

А чи знаєте ви, хто такий педагог? Якщо слово «вчитель» звучить тепло і дружньо, то «педагог» – урочисто і строго. Коли когось називають педагогом, одразу розумієш, що ця людина – справжній професіонал. Але спочатку значення слова «педагог» було зовсім іншим?

Із давньогрецької «педагог» перекладається як «той, хто веде дитину». У Греції педагогом називали не вчителя, а раба, який супроводжував свого вихованця до школи, а потім забирав додому. Зазвичай педагогами були ті раби, які виявлялися непридатними для будь-якої іншої роботи. Втім, незважаючи на те, що педагог не був учителем, інколи він допомагав дитині, яка збирається до школи, опанувати елементарну грамоту. А педагоги-жінки навчали грецькій мові маленьких діток. Згодом звичай тримати у сім'ї педагога перейшов і до римлян. У часи імперії педагогами називали також досвідчених рабів, які навчали молодих рабів добре виконувати свої обов'язки.

А ось у школі в античних дітей було три вчителі. Граматист навчав читати, писати і рахувати. Кіфарист навчав грі на струнному інструменті — лірі або кіфарі. А педотриб (дослівно – «той, хто тренує дитину») проводив з учнями спортивні заняття. Однак така освіта була доступна тільки хлопчикам. А ось дівчатка навчалися під наглядом матері. Вони повинні були вміти читати і писати, а ще – опанувати домашню жіночу працю: рукоділля, прядіння, ткацтво. Вони також обов'язково мали гарно співати і танцювати, щоби брати участь у ритуальних святкових дійствах. Ось такою була освіта у Давній Греції. Як бачиш, вона суттєво відрізняється від сучасної. Проте незмінною залишається величезна роль вчителя у нашому житті.

 Вчитель – це друг і наставник, порадник і найкращий взірець для наслідування. Він не тільки веде тебе Країною Знань, а й вчить бути добрим, справедливим, любити і поважати близьких людей, берегти природу, збагачувати свій духовний світ.

В Україні День вчителя (офіційна назва – День працівників освіти) щороку святкують у першу неділю жовтня. У 2020 році свято припадає на 4 жовтня, але вітають вчителів у навчальних закладах у п’ятницю 2 жовтня. Вітати рідних наставників з професійним святом: готувати концерти, дарувати листівки та квіти – в Україні добра традиція.

А як святкують День вчителя за кордоном?

Вчителів шанують у всьому світі. Канадці, щоб показати безмежну любов та повагу до вчителя, у 2002 році навіть випустили пам’ятну марку в честь їхнього професійного свята.

В Лівані урочистості з нагоди Дня вчителя тривають протягом цілого тижня – з третього по дев’яте березня.

Цікаво святкують День вчителя у Таїланді. Вчителям співають величальних пісень і підносять їм подарунки – таці, прикрашені квітами, фруктами та свічками. Урочисте дійство відбувається 16 січня.

В Індії свято вчителя відзначають 5 вересня, у день народження другого президента країни – доктора Сарвепаллі Радхакришнана. Цього дня старшокласники, аби висловити вдячність наставникам, беруть на себе їхні обов’язки та навчають молодших школярів.

28 березня вітають педагогів у Чехії та Словаччині. Цього дня у чеській Моравії народився один з найвідоміших вчителів світу – Ян Амос Коменський. На його честь проводять конкурс «Золотий Амос», де номінантів на премію висувають самі учні.

Американські учні дарують своїм вчителям власноруч підписані листівки. Отримати такий подарунок в еру цифрових технологій і справді приємно.

В Аргентині День вчителя – національне свято і загальний вихідний. Відзначають його 11 вересня. Цього дня аргентинці згадують президента Домінго Фаустіно Сарм’єнто. Жителі Аргентини вважають його просвітителем свого народу.

В Китаї у День вчителя двері школи відкриті не лише теперішнім учням, а й випускникам. Школярі влаштовують святковий концерт та дякують наставникам за їхню титанічну працю.

У деяких країнах свято вчителя є днем шкільного самоврядування, коли учні проводять уроки замість вчителів. Вчителям присвячують пісні, пишуть про них захопливі романи та повісті. Навіть пам’ятники зводять на їхню честь. В Україні пам’ятники вчителям встановлені майже в кожному регіоні, проте найвідоміші з них розташовані на Харківщині та Закарпатті.

 

 

 

 

 

 

Пам’ятник першому вчителю біля Харківського національного педагогічного университету ім. Г. С. Сковороди, місто Харків.

 

 

 

 

  


 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятник у селі Колочава Закарпатської області, присвячений усім вчителям, які у післявоєнні роки приїхали на Закарпаття з центральної та східної України піднімати рівень освіти у гірських селах.

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

Пам’ятник першому вчителю, місто Дергачі, Харківщина.

 

 

 

 

  

 

 

 

Пам’ятник вчительці у місті Ніжині

Чернігівської області, Україна.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Шанують професію вчителя і за кордоном. Мабуть, немає країни, яка б не турбувалася про освіту підростаючого покоління, а відтак і про світле майбутнє своїх громадян. Звідси – так багато пам’ятників на честь хранителів науки.

 

 

 

Пам’ятник вчителю в місті Паленсія, 

Кастилія і Леон, Іспанія.

 

 

 

 

  

 

 

Вчителі грають у нашому житті неоціненну роль. Саме завдяки їм ми навчилися читати і рахувати, це вони вперше розказали нам теорему Піфагора та пояснили будову атома. Вчителі прищепили нам любов до книги і навчили поважати традиції, звичаї інших народів. Вони розповіли нам про далекі країни та давно минулі часи, надихнули нас творити власними руками та розумом. Саме їм ми повинні дякувати за подаровану нам частинку їхнього серця та душі.

У Всесвітній день вчителя ООН пропонує всім на хвилинку замислитися про те, як змінив життя кожного з нас хороший вчитель.