Мова – духовне багатство народу.
Василь Сухомлинський
Усі ми любимо нашу співучу та дзвінку українську мову. Та це аж ніяк не означає, що нам є чужими чи далекими мови інших народів.
П. Тичина
21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада з нечуваною жорстокістю придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років, і аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови.
Зараз у світі нараховується близько 6000 мов. Але приблизно половина з них під загрозою зникнення. Є мови, кількість носіїв яких можна перерахувати на пальцях однієї руки. З метою захисту мов та задоволення мовних інтересів національних меншин Рада Європи розробила та прийняла Європейську Хартію регіональних мов або мов національних меншин, яка ратифікована Верховною Радою України 15 травня 2003 року.
Визнання й пошана всіх мов є ключем до збереження миру. Кожна мова самобутня. Вона має власні вислови, які відображають менталітет і звичаї народу. Так само, як і наші імена, ми отримуємо рідну мову від матері з дитинства. Вона формує нашу свідомість, насичує закладеною в ній культурою. Навіть притому, що глибоко проникнути в культуру іншої мови дуже важко, знання мов розширює наш світогляд і відкриває перед нами різноманітний світ. Знайомство з носіями інших мов дає можливість дізнатися про наші відмінності, здатне розсіяти страхи перед світом і зробити мислення вільнішим. Відзначенням цього дня ЮНЕСКО хотіло привернути увагу світової прогресивної спільноти до безправного становища багатьох поневолених народів, у яких гнобителі намагаються відібрати рідну мову. Проте саме вона є основною ознакою нації, бо формує національний менталітет, є живим свідком історії народу, зберігає його культурні здобутки, є визначальним чинником життя людини і суспільства.
В Україні День рідної мови існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню мов національних меншин Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.
Що ми знаємо про українську мову?
Українська мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська мова. На їхнє переконання, починаючи з IX–XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. Філологи кажуть, що все це – через те, що ми маємо досить велику кількість фонем – 48. Українська мова має чимало говірок: степовий говір, слобожанський, середньонаддніпрянський, підляський, західнополіський, середньополіський, східнополіський.
Як переконують історики, перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України і записав у своєму нотатнику слова "мед" і "страва". Наша мова виділилася із праслов'янської мови у VI–VII ст.
Українську мову офіційно визнали літературною після видання "Енеїди" Івана Котляревського. Перший український "Буквар" видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який був знайдений у 1927 році в Римі. Найстарішою українською піснею вважається балада "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?".
До Міжнародного дня рідної мови в бібліотеці Донбаського державного педагогічного університету буде підготовлено ряд книжкових виставок, а саме:
– «Рідна мова – всесвіту основа» – відділ обслуговування;
– «Рідна мова – духовний скарб нації» – читальна зала № 1;
– «У мові – і минуле, й майбуття, у ній народу суть, його життя» – читальна зала № 2;
– «З родини йде життя людини» – читальна зала № 3.
У читальній залі № 2 підготовлено віртуальну книжкову виставку «Із пісенних скарбів» (пісенний фольклор) З такою ж назвою буде проведено літературно-музичну композицію. До уваги користувачів пропонується література, що висвітлює питання етнонаціональної політики та розвитку полікультурного простору нашої держави: законодавчі документи та матеріали, наукові збірники, матеріали науково-практичних конференцій, монографії, довідкові видання, твори відомих українських поетів рідною мовою і в перекладах мовами народів світу та інша література.
Запрошуємо всіх користувачів разом відсвяткувати Міжнародний день рідної мови у бібліотеці ДДПУ.