У кожної держави, кожного народу є дати і події, які складають основу, підгрунття  історичної пам’яті і національної гордості.

Пам’ять… Вона нетлінна і вічна. Вона втілюється не тільки в бронзі, мармурі, граніті. Вона дивиться на нас із старих фронтових світлин, з речей, які збереглися. Вона закарбована у слові. Вона живе у душах людей, в спогадах про ті, уже далекі, але до болю тривожні роки війни. А пам’ять про героїв живе у серцях вдячних нащадків.

8 травня – День пам’яті та примирення (пам’яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни ) – пам’ятний день в Україні, в річницю капітуляції нацистської Німеччини.

З 2014 року вперше в історії України офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни та перемоги над нацизмом проходять два дні – 8 й 9 травня. Вшанування загиблих розпочинається 8 травня – разом з Європою та світом і продовжується традиційно 9 травня.

9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – державне свято та вихідний день в Україні.

Офіційним символом  є квітка червоного маку – загальноприйнятий у світі символ відзначення пам’ятних днів Другої світової війни. В Україні використовується у власній стилізації, розробленій харківським дизайнером С. Мішакіним. Гаслом обох пам’ятних днів є «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Протягом 1250 днів і ночей український народ перебував у вирі кровополитних боїв Другої світової. 10 мільйонів українців вона забрала з собою.

Українці зробили надзвичайно вагомий  внесок у перемогу над нацизмом. Мільйони українців зі зброєю в руках боролися упродовж усієї війни. За підрахунками істориків, близько 6 мільйонів українців воювали у лавах Червоної армії, в партизанських загонах та підпіллі. 2072  українця удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Український льотчик Іван Кожедуб, який збив 64 німецьких літаки, став тричі Героєм. Чотири оперативні стратегічні об’єднання були названі «українськими фронтами».

Свідченням колосального внеску українців у перемогу над фашизмом стало і визнання України у 1945 році засновницею ООН, на рівні з іншими державами.

Тож, пам’ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Не забуваймо : тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутнього !


Степом, степом йшли у бій солдати.

Степом, степом – обрій затягло.

Мати, мати стала коло хати.

А навкруги в диму село.

Степом, степом розгулись гармати.

Степом, степом – клекіт нароста.

Степом, степом падають солдати.

А навкруг шумлять жита.

Степом, степом поросли берізки.

Степом, степом  сонце розлилось.

Степом, степом – встали обеліски,

А навкруг розлив колось.

Степом, степом – людям жито жати.

Степом, степом даль махне крилом.

Мати, мати жде свого солдата.

А солдат спить вічним сном.

                                                                              Микола Негода