Хоч професія письменника з'явилася багато століть тому, майстри слова одержали своє свято лише в 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. З тих пір Всесвітній день письменника відзначають щорічно 3 березня.

Тарас Шевченко за своє життя написав 237 віршів і поем, Олександр Дюма-батько — 420 романів, Микола Гоголь працював над створенням «Мертвих душ» виключно стоячи, а Михайлу Булгакову знадобилося 12 років на написання роману «Майстер і Маргарита». Сьогодні у світі налічується близько 150–200 тисяч професійних письменників, і пишуть вони на більш чим 150 мовами.

З цих нечисленних фактів зрозуміло – професія письменника нелегка, багатогранна і заслуговує глибокої поваги. Саме тому і був створений Всесвітній день письменника. Його святкування ініціював ПЕН-клуб (PEN International) – правозахисна організація, що об'єднує професійних письменників, які працюють у різних жанрах літератури.

Всесвітній день письменника відзначають не тільки романісти, прозаїки, поети, памфлетисти, публіцисти, фантасти, фейлетоністи, новелісти, есеїсти та інші майстри слова. Його по праву вважають своїм журналісти, історики та блогери. В цей день вони збираються, щоб обговорити тенденції сучасної літератури, нагородити найбільш талановитих авторів, послухати нові вірші та уривки романів своїх колег.

На честь літераторів були створені літературно-мистецькі премії, які зараз отримуються сучасні письменники:

Націона́льна пре́мія Украї́ни і́мені Тараса́ Шевче́нка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року. Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства. Свого часу Шевченківською премією були нагороджені Микола Бажан, Юрій Бедзик, Платон Воронько, Олесь Гончар, Павло Загребельний, Левко Лук’яненко, Галина Пагутяк, Оксана Забужко та багато інших.

         Літературна премія «Благовіст» – премія Національної спілки письменників України, яка присуджується авторам найкращих творів української літератури, виданих протягом попереднього року. Премія заснована Радою директорів корпорації «Шлях» разом зі Спілкою письменників України в 1993 році. Лауреати цієї премії: Марія Матіос, Богдан Стельмах, Олена Гаран, Григорій Гайовий, Петро Мах та інші.

         Існують і багато літературних премій, встановленних на честь видатних українських діячів та письменників: Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського, премія імені Андрія Малишко, літературно-мистецька премія імені Івана Нечуй-Левицького, імені Євгена Гуцала та інші.

Премії присуджуються за літературні твори та наукові праці, які відкривають сторінки української історії та культури, сприяють процесам формування і розбудови держави. Ними нагороджують людей, які зробили значний вклад у розвиток української літератури та культури. Ми пишаємося, що в Україні так багато талановитих майстрів пера, наснажених любов’ю до рідної країни, до людей. Адже рідне слово – це та незламна сила, яка дає змогу жити у найтяжчі часи, перемагати у найзапекліших битвах, долати найбільші перешкоди.

Тож вітаємо українських письменників зі святом і чекаємо на нові цікаві твори!