Едгар Аллан По – американський письменник, поет, літературний критик і редактор, представник американського романтизму. Творець форми сучасного детектива і жанру психологічної прози Народився 19 січня 1809 року в Бостоні в сім’ї бродячих акторів. Батьки померли, коли йому було всього два роки. Його усиновив заможний купець Джон Аллан. Дитинство Едгара пройшло в обстановці досить багатій. У шість років він був відданий на навчання до Лондонського пансіону. Потім він вступив до коледжу в США, а закінчувати освіту Едгара відправили в університет в Річмонді. Незабаром життя в багатстві закінчилася. Восени 1826 року відбулося розрив між Джоном Алланом і його прийомним сином. Приводом до сварки стало те, що Аллан відмовився заплатити карткові борги Едгара. З 17 років він почав мандрівне життя. У Бостоні під псевдонімом він надрукував збірку віршів, потім поступив на службу в армію. Після повернення йому довелося важко працювати в різних періодичних виданнях, щоб якось протриматися на плаву. Вірші спочатку не приносили особливого успіху, а ось новела «Рукопис, знайдений у пляшці» відразу ж з’явилася на перших сторінках журналів. У 1835 років він одружився на своїй 14-річній кузині Вірджинії. Незабаром він переїхав до Філадельфії і вступив редактором в один журнал. Здавалося, життя налагоджувалося. Там він в двох томах випустив свою прозу – «Гротески і арабески». Справжній успіх і популярність прийшли до письменника з поемою «Ворон» (1845). Його відразу ж запросили до престижного журналу, але цей успіх тривав недовго. Журнал швидко збанкрутував, а в 1847 році його дружина вмирає. Останні роки життя Едгара По, 1847–1849, були роками метань, напівбожевілля, успіхів, падінь і постійних наклепів. Незважаючи на це, він продовжував писати. Напади алкоголізму Едгара По довели його до психічного розладу. 7 жовтня 1849 року він помер.

Література:

  1. Давиденко Г. Й. Історія зарубіжної літератури ХІХ – початку ХХ століття : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / Г. Й Давиденко. – Київ : ЦУЛ, 2011. – 399 с.
  2. По Э. Лирика / Эдгар По. – Минск : Харвест, 1999. – 479 с.
  3. По Э. Полное собрание рассказов : [пер. с англ.] / Эдгар По. – СПб. : Кристалл, 2000. – 1087 с.
  4. По Э. Ворон / Эдгар По. – СПб. : Терция, 1999. – 446 с.
  5. По Е. Золотий жук / Едгар По. – Київ : Знання, 2017. – 206 с.
  6. Пригодій С. М. Американський романтизм. Полікритика : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / С. М. Пригодій. – Київ : Либідь, 2006. – 439 с.