День Конституції України – єдине державне свято, закріплене в самій Конституції. Основний Закон Держави Україна був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.

Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата М. Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.

Засідання Верховної ради щодо прийняття Основного

Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалось узгодити всі положення документа. Голосування проводилось по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9.20 ранку 28 червня 1996 року.

З моменту створення конституції вона була змінена кілька разів. 30 вересня 2010 року Конституційний Суд України скасував конституційну реформу 2004 року, повернувши чинність положень Основного Закону, схваленого парламентом 1996 року. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління.

21 лютого 2014 року Верховна Рада України конституційною більшістю ухвалила закон про повернення і дію Конституції 2004 року.

Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.

ЗАПАМ'ЯТАЙМО :

Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава(стаття 1 Конституції України).

Державною мовою України є українська мова (стаття 10).

Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України  (стаття 20).

Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах (стаття 21).

Діти рівні у своїх правах незалежно від походження... Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються законом (стаття 52).

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (стаття 65).

Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки (стаття 66).

Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом (стаття 67).

Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (стаття 68).

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент — Верховна Рада України (стаття 75).

Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина (стаття 102).

Першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Тому ми можемо пишатись тим, що ця Конституція, прийнята 5 квітня 1710 року, була однією з перших в Європі та світі. Адже конституцію США було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.

22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Мета ідеї, як пояснили автори – привернути більше уваги суспільства до законодавства. Мініатюра рукописна книжечка «Конституція України», розміром 2*3 см. Включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 мм. Можна читати без окулярів. На її створення пішло близько 2 місяці. Міні-макет книжечки зберігається у Музеї книги та друкарства.