«…Я чесно підняв рукавичку, яку мені кинула доля, і здобув перемогу в битві з життям»

Стівенсон Р.Л.

Стівенсон Роберт Льюїс (1850-1894) - англійський письменник, шотландець за походженням, літературний критик, поет, основоположник і теоретик неоромантизму.

Ім'я Роберта Льюїса Стівенсона з дитинства знайоме всім, хто не уявляє життя без книги. Неймовірні і захоплюючі пригоди, які чекають героїв його творів на кожному кроці, не раз змушували читачів годинами просиджувати за сторінками «Острова скарбів» і «Чорної стріли». І хоча саме ці твори вважаються найвідомішими в бібліографії письменника, список книг Стівенсона не обмежується ними.


Дитинство і юність

Майбутній письменник народився в Единбурзі 13 листопада 1850 року. Батько хлопчика був інженером, проектував маяки. З раннього дитинства хлопчик багато часу лежав у ліжку - серйозні діагнози змушували батьків берегти сина.

З раннього дитинства він був жителем, за його власним виразом, "країни ковдри". Адже через постійні складнощі зі здоров'ям він проводив більше часу в ліжку, чим в хлоп'ячих іграх на вулиці або за столом, читаючи цікаву книжку. Доктори поставили дванадцятирічному хлопчикові жахливий діагноз - сухоти. В ті часи це прирівнювалося до смерті. Можливо, власне ці важкі випробування навчили Стівенсона цінувати життя, щиро тріумфувати кожному прожитому дню і намагатися бути щасливим. Не можна відправитися в справжню морську подорож? І тоді на допомогу приходили мрія і фантазія. Творчі здібності розвинула в ньому його нянька, яка знала безліч історій, читала напам'ять вірші   Р.Бернса і розповідала на ніч страшні історії. У 15 років у біографії Роберта Стівенсона з'явився перший твір - він написав свою першу книгу "Петландське повстання".

Приблизно в той же час Стівенсон, незважаючи на стан здоров'я, почав подорожувати по рідній Шотландії і Європі і записувати враження і випадки з поїздок. Пізніше ці нариси вийшли під обкладинкою книг "Дороги" і "Подорож всередину країни".

Подорослішавши, Стівенсон вступив в едінбурзьку академію, а потім і в Едінбурзький університет. Спочатку хлопець пішов по стопах батька і почав вивчати інженерну справу. Проте пізніше перейшов на факультет юриспруденції і в 1875 році став дипломованим юристом.

Література

Першим серйозним твором Стівенсона, що приніс письменникові популярність, стала розповідь під назвою "Нічліг Франсуа Вийона". А вже в 1878-му прозаїк, знаходячись в черговій поїздці у Франції, закінчує цикл оповідань, що вийшли як єдине ціле. Ця збірка дістала назву "Клуб самовбивць" і пізніше стала одним з найвідоміших творів Стівенсона. "Клуб самовбивць", а також цикл оповідань "Алмаз раджі", були надруковані у багатьох літературних журналах Європи. Поступове ім'я Стівенсона ставало впізнанним.

Слава до нього прийшла, коли він в 1883 р окремим виданням надрукував роман «Острів скарбів». Як згадував письменник, один раз він грав зі своїм пасинком Ллойдом Озборном. Вони змагалися, хто краще намалює географічну карту. Саме тоді Стівенсон і створив карту Острова скарбів. На другий день він сів за роман, який назвав «Корабельний кухар», але видавцеві ця назва не сподобалося, і вони вирішили замінити назву на «Острів скарбів». Допитливий читач помітить в цьому творі деталі багатьох відомих пригодницьких книг. Стівенсон і не заперечував цього. Він відверто говорив, що, наприклад, папуга до роману «прилетів» від Робінзона Крузо, а скелет він запозичив з новели відомого американського письменника Едгара По «Золотий жук». До речі, історія, покладена в основу роману «Острів скарбів», не така вже й письменницька вигадка. В ті часи, як і сьогодні, багато хто марив незліченними скарбами піратів або їх жертв, що були завбачливо заховані в різних місцях земної кулі і які можна було знайти за певними таємними знаками. Наприклад, на острові, де більше чотирьох років прожив Олександр Селькірк і який згодом був названий островом Робінзона Крузо, досі шукають величезний скарб, який був там захований через кілька років після звільнення Селькирка. Стівенсон ніби зібрав у своїй книзі всі особливості і знахідки пригодницької літератури, яку важко уявити без таємних карт, захованих скарбів і войовничих піратів. Першими слухачами і критиками ще не надрукованого роману були батько і пасинок письменника. Стівенсон згадував, що коли необхідно було заповнити скриню Біллі Бонса, то батько письменника майже цілий день на звороті конверта від якогось ділового листа становив реєстр того, що повинно бути в тайнику колишнього пірата. Цей перелік майже повністю увійшов в роман. Взагалі Стівенсону вдалося наповнити свій твір деталями, які в уяві читача саме після цього роману були тісно пов'язані зі світом пригод і таємниць: запальна піратська пісня, жахлива чорна мітка, таємнича карта і загублений в океані острів, повний золота, обмитого кров'ю.

Наступною з під пера письменника виходить «Чорна стріла», в 1885 році з'являється «Принц Отто» і культова повість «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда». Роком пізніше Роберт Льюїс Стівенсон закінчив роботу над черговим збірником оповідань, який отримав назву «І ще нові тисяча і одна ніч».

Погіршення здоров'я і переїзд на Самоа

Успіх «Острова скарбів» забезпечив матеріальний достаток сім'ї Стівенсона, але прогресуюча хвороба вимагала зміни клімату, і тому він залишив улюблену Шотландію. Біографія Роберта Стівенсона наповнилася новими подіями і пригодами. Письменник разом з усією родиною вирушив у подорож до південних морів. Він оселився на островах Самоа в Тихому океані. Місцеві жителі спочатку насторожено поставилися до чужоземця, адже звикли, що європейці в їхніх краях з'являлися тільки для того, щоб збагатитися. Але Стівенсон не виявляв зневаги до місцевого населення, зате він радо приймав їх у своєму домі, який місцевим жителям здавався величезним палацом, і з задоволенням слухав їхні розповіді з давнини. Дуже скоро в будинок Стівенсона місцеві жителі заходили не тільки послухати дивовижні і неймовірні історії господаря, але і з проханням допомогти. Він радив їм, як захищати себе від колонізаторів, як краще доглядати за своєю землею і де вигідніше продати ті чи інші товари. Білі колонізатори недолюблювали письменника, зате місцеві жителі, в знак особливої ​​поваги і довіри, дали йому ім'я Тузітала - «білий вождь-оповідач», адже вірили в магічну силу його слова. А ця сила була великою, варто тільки згадати, яку розголосу наробила в Європі стаття Стівенсона про безсоромні грабежі островів провідними європейськими країнами, які колонізували Самоа.

Ну і звичайно, екзотична атмосфера острова не могла не відбитися в творах сказителя: на Самоа написані романи та оповідання «Вечірні розмови на острові», «Катріона» (що стала продовженням «Викраденого» - роману, що вийшов раніше), «Сент-Ів». Деякі твори письменник складав в співавторстві з пасинком - «Несусвітний багаж», «Потерпілі корабельну аварію», «Відплив».

Особисте життя

У 1876 у Франції Роберт Льюїс Стівенсон познайомився з американкою Фанні Ван де Гріфт Осборн, яка залишила разом з трьома дітьми свого невірного першого чоловіка. У 1987 вони почали зустрічатися, але через рік Фанні повернулася в Штати. Стівенсон пішов за нею всупереч порадам друзів. В дорозі він знову сильно захворів і був при смерті, до того ж у нього закінчилися гроші. Дізнавшись про його стан, що отримала на той час розлучення Фанні знайшла його і доглядала за ним до одужання. У 1880 році Стівенсон одружився на Фанні, влітку вони повернулися в Англію, де завдяки дружині письменник помирився зі своєю сім'єю.

Смерть

Острів Самоа став не тільки улюбленим місцем письменника, а й останнім притулком. 3 грудня 1894 року Роберта Льюїса Стівенсона не стало. Увечері чоловік як зазвичай спустився до вечері, але раптово схопився за голову, уражений ударом. Через кілька годин письменника вже не було серед живих. Причиною смерті генія став інсульт.

Там же, на острові, до сих пір збереглася і могила письменника. Аборигени, по-справжньому засмучені смертю свого героя і «вождя-оповідача», поховали Роберта Льюїса Стівенсона на вершині гори під назвою Веа, поставивши на могилу надгробок з бетону.

У 1957 році радянський письменник Леонід Борисов написав біографію Роберта Льюїса Стівенсона, що отримала назву «Під прапором Катріони».

Кіно

Книги Стівенсона неодноразово використовувалися кінематографістами, лідерами за кількістю екранізацій залишаються «Острів скарбів» і «Дивна історія доктора Джекілл і містера Хайда». У 1917 році був знятий перший повнометражний фільм - по «Викраденому». У 1918 з'явилася перша екранізація «Острова скарбів».

 

 

 

Бібліографія

1883 - "Острів скарбів"

Цей твір можна по праву назвати найзнаменитішим в світі піратським романом. Скарби на загубленому в океані острові, незабутні образи одноногого Джона Сільвера, зловісного Сліпого П'ю і відважного капітана Смоллетта не залишать байдужими ні дитини, ні знавця історії.

1885 - "Принц Отто"

Історико-пригодницький роман, присвячений останнім дням крихітного незалежного німецького князівства Грюневальд і його правителю - принцу Отто. Романтика пригод поєднується в цьому творі зі справжнім історичним колоритом, лицарська честь і великодушність протистоять злу і насильству, любов і благородство перемагають змови і інтриги.

1886 - "Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда"

Цей твір – класика  «літератури жахів», твір, популярність якого з часом лише зростає. Невелика повість про вікторіанського вченого, котрий провів над собою зухвалий і небезпечний експеримент і тим самим випустив на волю з глибин підсвідомості своє темне «я» - зловісного негідника і вбивцю містера Хайда, - як і раніше розбурхує уми і серця, не залишаючи байдужим жодного читача.

1886 - "Викрадений"

Головний герой роману «Викрадений» - Девід Бальфур, син бідного сільського вчителя. Отримавши спадок, він несподівано стикається з підлою і підступною зрадою з боку рідного дядька. Життя сімнадцятирічного юнака, ще зовсім недавно розмірене і передбачуване, перетворюється у вир небезпечних пригод: викрадення, корабельна аварія, зіткнення з войовничими вождями шотландських кланів і королівськими військами, важка хвороба і випробування дружби на міцність ... Скільки перешкод доведеться подолати Девіду, щоб вступити в свої законні права?

1888 - "Чорна стріла"

Англія, XV століття. Більше тридцяти років тривала кривава міжусобиця, названа згодом Війною троянд. Червона троянда Ланкастерів проти Білої троянди Йорків. Барони штурмували замки, народ харчувався сіном, над головою кружляли ворони, а по дорогах бродили прокажені і мародери. На чиєму боці правда і за кого воювати - зрозуміти було складно. Але людина, знала одне - для чорного серця у нього завжди знайдеться відповідна стріла.

1889 - "Власник Баллантре"

Оповідає про суперництво і пригоди двох братів за часів повстання якобитов.

1893 - "Потерпілий корабельну аварію"

У романі  розповідається про мандри та пригоди мореплавців, запеклу боротьбу за існування в умовах буржуазного суспільства.

1893 - "Катріона"

У романі "Катріона" ми знову зустрічаємося з Девідом Белфур, героєм роману "Викрадений". Відважного юнака чекає романтична зустріч з прекрасною Катріоною. Прообразом Катріони послужила кохана дівчина самого письменника. Доля не звела їх разом, але нереалізована любов отримала яскраве втілення на сторінках цієї чудової книги.

1897 - "Сент-Ів"

"Сент-Ів" - останній роман великого Стівенсона, нічим не поступається його визнаним шедеврам "Острову скарбів" і "Чорної стріли". Роман, який так і залишився незавершеним - був відновлений з чернеток автора. Захоплююча історія французького юнака, який опинився під час Наполеонівських воєн одним з численних британських військовополонених. Історія його небезпечних і захоплюючих пригод і важкої, багатогранної політичної гри, в яку він несподівано для себе опинився втягнутий.

Список творів Стівенсона Р.Л., які має бібліотека в фонді

Стивенсон, Р. Л. Собрание сочинений : в 5 т. Т 1. Рассказы и повести / сост. и общ. ред. М. Урнова; ил. худ. С. Бродского. – М. : Правда, 1981. - 494 с. – (Библиотека «Огонек»).

Стивенсон, Р. Л. Собрание сочинений : в 5 т. Т 2. Остров сокровищ / сост. и общ. ред. М. Урнова; ил. худ. С. Бродского. – М. : Правда, 1981. - 400 с. - (Библиотека «Огонек»).

Стивенсон, Р. Л. Собрание сочинений : в 5 т. Т 3. / сост. и общ. ред. М. Урнова; ил. худ. С. Бродского. – М. : Правда, 1981. - 591 с. - (Библиотека «Огонек»).

Стивенсон, Р. Л. Собрание сочинений : в 5 т. Т 4. Похищенный или Приключения Дэвида Бэлфира ; Катриона / сост. и общ. ред. М. Урнова; ил. худ. С. Бродского. – М. : Правда, 1981. - 464 с. - (Библиотека «Огонек»).

Стивенсон, Р. Л. Собрание сочинений : в 5 т. Т 5. Сейт-Ив / сост. и общ. ред. М. Урнова; ил. худ. С. Бродского. – М. : Правда, 1981. - 400 с. - (Библиотека «Огонек»).

Стівенсон, Р. Л. Викрадений: роман: пер. з англ. / Р. Л. Стівенсон. – Київ: Молодь, 1960. – 214 с.

Стивенсон, Р Л. Владетель Баллантрэ ; Ночлег Франсуа Вийона ; Клуб самоубийц :роман, повести : [пер. с англ.] / Р. Л. Стивенсон ; [сост. Т. Ф. Панкова].- Донецк : Поиск, 1992. - 349 с. : ил. - (Библиотека "Мир приключений").

Стивенсон, Р Л. Владетель Баллантрэ: роман ; Рассказы. Повести: пер. с англ. / Р. Л. Стивенсон. – М. : Правда, 1987. – 500 с.: ил.

Стивенсон, Р Л. Клуб самоубийц; Алмаз раджи: рассказы: пер. с англ. / Р. Л. Стивенсон. – Днепропетровск: Січ, 1991. – 135 с.: ил.

Стівенсон, Р. Л. Корабельна катастрофа: роман / Р. Л. Стівенсон ; пер. з англ. В. Бойченко. – Київ: Веселка, 1984. – 359 с. : іл. – (Бібліотечна серія).

Стівенсон, Р. Л. Острів скарбів / Р. Л. Стівенсон ;  Робінзон Крузо / Д. Дефо ; [іл. Н. Козлової]. - Харків : Школа, 2003.- 413,[3] c.: іл. - (Бібліотека пригод).

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ : роман / Р.-Л. Стивенсон ; [пер. с англ. Н. Чуковского ; предисл. И. Кашкина ; худож. Е. В. Попов]. -Одесса : Маяк, 1979. - 197,[2] с. : ил. - (Морская библиотека; кн. 17).

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ;  Черная стрела : [романы] / Р. Л. Стивенсон; [пер. с англ. Н. К. Чуковского; послесл. И. А. Кашкина; оформ. С. Пожарского]. - М. : Стройиздат,1981.- 413,[2] с. : ил. - (Библиотека приключений : в 20 т.; т. 7).

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ;  Черная стрела;  Странная история доктора Джекила и мистера Хайда : пер. с англ. / Р. Л. Стивенсон ; [послесл. И. А. Кашкина ; рис. Г. Брока, Н. Кривова]. - М. : Дет. лит., 1988.- 508,[3] с. : ил. - (Библиотека приключений и научной фантастики) (Библиотечная серия) .

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ; Черная стрела : романы : [пер. с англ.] / Р. Л. Стивенсон ; [сост. Т. Ф. Панкова]. - Одесса : Аспект, 1992 ; Донецк : Поиск, 1992.- 416 с. - (Библиотека "Мир приключений").

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ; Черная стрела : [романы] : [для ст. школ. возраста] / Р. Л. Стивенсон ; пер. с англ. Н. К. Чуковского. - М. : Совэкспорткнига, 1992.- 365,[2] с.: ил.- (Библиотека приключений).

Стивенсон, Р Л. Остров сокровищ : [роман]; Черная стрела : [повесть из времен войны Алой и Белой розы] : [пер. с англ.] / Р. Л. Стивенсон ; [худож. М. Байгозин].- Харьков : Харьков-Новости, 1992. - 447 с.: ил. - (Искатели приключений).

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ;  Черная стрела : [романы] : [пер. с англ.] / Р. Л. Стивенсон ; [худож. А. Филиппов]. - Пермь : КАПИК, 1992.-349,[2] с.- (Библиотека приключений).

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ; Владетель Баллантрэ : [романы] / Р. Л. Стивенсон ; [пер. с англ. Н. Чуковского, И. Кашкина ; худож. Ю. Д. Федичкин]. - М. : АСТ, 2002. - 412,[2] с. - (Библиотека приключений). 

Стивенсон, Р. Л. Остров сокровищ; Владетель Баллантрэ : [романы] : пер. с англ. / Р. Л. Стивенсон ; [худож. Ю. Д. Федичкин]. - М. : АСТ, 2007. - 412,[2] с.: ил. 

Стивенсон, Р. Л. Потерпевшие кораблекрушение: роман, рассказы, повести : пер. с англ. / Р.Л. Стивенсон ; ил. И.И. Пчелко. - М. : Правда, 1987.-479 с. : ил. - (Мир приключений).

        

Стівенсон Р.Л., про нього

Белоусов, Р. С. Герои до встречи с писателем : кн. для учащихся. - М.: Просвещение, 1984. - 124,[4] с.

Гражданская, З. Т. От Шекспира до Шоу : англ. писатели XVI-ХХ веков : кн. для учащихся. - М. :Просвещение, 1982. - 192 с.

Зарубежные писатели : биобиблиогр. словарь : в 2 ч. Ч. 2: М-Я / под ред. Н.П.Михальской. -М. : Просвещение; Учеб. лит., 1997.  - 448 с.

Олдингтон, Р. Стивенсон : (портрет бунтаря). - М. : Мол. гвардия, 1973. - 286 с.