Основу механізму регламентації діяльності вищих навчальних закладів становлять процедури ліцензування та акредитації відповідно до Закону України «Про вищу освіту», Постанов КМ України «Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах», «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» та ін.   Особлива роль державної акредитації полягає в тому, що вона гарантує відповідність якості та рівня навчання державним вимогам, і випускники університету, що навчались за акредитованими спеціальностями, мають право на отримання документа про освіту державного зразка.

Структура акредитаційної справи складається із багатьох розділів одним із яких є  Розділ 6 “Матеріально-технічне забезпечення навчального процесу”. 

Які ж рекомендації:

- забезпеченість навчального процесу навчального літературою та фаховими періодичними виданнями, наявність навчальної літератури в електронному вигляді, звернути увагу на мову та рік видання (навчальна література повинна бути на українській мові);

- наявність науково-технічної бібліотеки в університеті та на кафедрі, наявність читальних залів, бібліотечних фондів навчальної та наукової літератури;

Інформаційне забезпечення передбачає наявність:

- вітчизняних та закордонних фахових періодичних видань відповідного або спорідненого спеціальності профілю у бібліотеці закладу освіти (у тому числі в електронному вигляді) залежно від найвищого рівня, за яким фактично провадиться освітня діяльність;

- доступу до баз даних періодичних наукових видань англійською мовою відповідного або спорідненого профілю (допускається спільне користування базами кількома закладами освіти);

Дуже часто ми вживаємо термін «книгозабезпеченність навчальних дисциплін». Що це таке? Поняття терміну "книгозабезпеченість" трактується як визначення числа примірників книг, відібраних за різними критеріями: або в розрахунку на одного студента, або за напрямками та спеціальностями, чи за циклами дисциплін, або за конкретними дисциплінами, або за видами та формами навчання, тобто це досить різноманітне поняття. Але в якості основного показника книгозабезпеченості є вибір кількості примірників книг конкретної дисципліни, розділеної на число студентів, що її вивчають. Згідно наказу Міністерства освіти та науки України існує норматив для ЗВО, що складає 0,5 прим, на 1-го студента (тобто 1 підручник на 2-х студентів) для нормативних дисциплін, а для вибіркових ця норма становить 0,2-0,25 прим, книг (тобто 1 примірник на 4-5 студентів), які вивчають конкретну дисципліну. Коефіцієнт книгозабезпеченості відображає ступінь забезпечення книгою студента для якого вона призначена. І хоча цей показник не належить до показника якості освіти, але він є невід'ємною складовою частиною навчального процесу.

Ретельний облік усіх нових надходжень до бібліотечного фонду за навчальними дисциплінами дає можливість бібліотеці аналізувати політику комплектування, а для університету дані цієї статистики стають вирішальними під час акредитації кафедр та дисциплін. Використання автоматизованих систем обробки та обліку даних дозволяє швидко надати будь-яку інформацію для прийняття управлінських рішень.

Автоматизована картотека книгозабезпеченості (АКК) в нашій бібліотеці  є самостійним програмним продуктом, який використовується на основі даних АБІС «UNILIB» і дає можливість постійно отримувати інформацію про книгозабезпеченість навчального процесу ЗВО та покращити якість обслуговування. База даних "Забезпечення дисциплін" побудована за принципом: факультет - кафедра - навчальна дисципліна.  Картотеку наповнює і редагує відділ комплектування та наукової обробки документів у міру того, як відбуваються зміни в дисциплінах кафедр університету в поточному навчальному році та по мірі надходження навчальних документів до бібліотеки. Завдяки БД можна швидко отримати  "Список літератури з дисциплін", який свідчить про кількість назв та примірників з даної дисципліни. Для того, щоб отримати дані по забезпеченості, необхідно прийти безпосередньо в бібліотеку і отримати потрібну інформацію з конкретної дисципліни чи загалом по кафедрі. 

В акредаційній справі в розділі 6 “Матеріально-технічне забезпечення навчального процесу”  в пункті   14.2. Табл. “Список основної навчальної літератури, що є в бібліотеці “ та 14.3. Табл. “Список фахових періодичних видань”.

Отже, для заповнення табл. 14.2 потрібно використовувати   Систематичний каталог (СК), Електронний каталог (ЕК) , Картотеку книгозабезпеченості навчальних дисциплін навчальними документами, електронний репозитарій «Праці викладачів ДВНЗ ДДПУ» (електронний архів повнотекстових копій документів), а для формування табл. 14.3 використовувати друковану картотеку «Періодичні видання» та БД «Передплата» в ЕК.

При оцінці книгозабезпеченості дисциплін необхідно враховувати як традиційні друковані, так й електронні навчальні видання. Наявність власної електронної БД (електронного репозитарію) істотно збільшує книгозабезпеченість навчального процесу.  Тому Наказом  ректора університету від 16.01.2020 р. «Про створення Репозитарію у бібліотеці базового університету ДВНЗ ДДПУ» з метою забезпечення вільного доступу до освітніх матеріалів, наукових досліджень, підвищення рівня цитування науковців університету, збереження цих матеріалів та з метою документозабезпеченості навчальних програм і дисциплін запропоновано надавати свої праці для створення і поповнення репозитарію та ЕК бібліотеки.

Отже, при ліцензуванні та акредитації для заповнення таблиць, що стосуються  списків основної навчальної літератури  та списків фахових періодичних видань, звертатись до фахівців інформаційного  центру бібліотеки, які нададуть консультацію щодо роботи з інформаційними ресурсами бібліотеки, складання списку документів, адже бібліотека несе відповідальність за  надану інформацію в акредитаційній справі з книгозабезпеченості  виданями.